От Ладислао Кубала до Лео Меси. От Рамалетс до Виктор Валдес. От Енрике Орисаола до Пеп Гуардиола. Петдесет години разделят първия финал на Барса в старата Купа на Европейските Шампиони от този, който отборът ще играе на 28 май на новия Уембли – седми в историята на клуба. В шестте предходни финални сблъсъка имаше всичко – усмивки и сълзи, радост и разочарование, успех и провал, малшанс… но също така магия и мигове на еуфория.
Проклятието на квадратните греди в Берн, 1961г.:
Подобно на случилото се през настоящия сезон, първата поява на Барселона на финала на най-престижния европейски футболен турнир е предшествана от елиминиране на кръвния враг Реал (Мадрид) – този път в осминафиналната фаза. На 31 май 1961г. отборът, воден от Енрике Орисаола, излиза на стадион Ванкдорф в Берн с намерението да докосне небето, но… остава на прага на славата. Мачът, който ще бъде запомнен с „проклятието на квадатните греди“, завършва с драматична победа с 3:2 за Бенфика. Изстрели на играчи на Барса срещат гредите цели четири пъти. Според мнозина анализатори острите ръбове на стълбовете (тогава все още квадратни) са способствали за това нито една от върпосните ситуации да не завърши с попадение за каталунците. Кой знае…
Синьо-червените откриват резултата с гол на Кочиш в 20-тата минута, но капитанът на Бенфика Агуаш (30-та минута), Рамалетс (вкарва си автогол, заслепен от слънцето) и Колуна (55-та минута) довеждат нещата до 3-1 в полза на порtугалците. Фантастичният втори гол за Барса, отбелязан от Цибор, просто оформя крайния резултат, макар че събитията можеха да се развият по твърде различен начин, ако Еваристо, Кочиш и Кубала не бяха се сблъскали с гредите на пазената от Алберто Да Коща Перейра врата. Особено любопитна е ситуацията, при която изстреляна от Кубала топка първо среща десния страничен стълб, преминава по голлинията и след нов рикошет – този път в лявата греда, попада в ръцете на португалския вратар.
И сякаш за да даде едно последно доказателство за това, че в този ден е обърнала гръб на Барселона, Съдбата изиграва още една лоша шега на момчетата на Орисaола – в последната минута на мача защитникът на Бенфика Джермано спира с ръка на голлинията удар на каталунците, но това остава незабелязано от съдията. Възможна ли е подобна липса на късмет?
Драмата на дузпите в Севиля, 1986г.:
Минава четвърт век преди Барса да получи нова възможност да вдигне мечтания трофей. За съжаление, монетата отново пада от грешната страна, въпреки че в навечерието на финала като че ли всичко вещае успех на каталунците. Мачът се играе у дома – на Санчес Писхуан, в Севиля, а противникът – Стяуа (Букурещ), отстъпва несравнимо по класа. Шустер, Урути, Караско, Мигели… Кой би предположил, че отбор, разполагащ с подобни футболисти, би допуснал изненада? Какво би могло да се обърка?
Предварителните очаквания за лека победа на Барселона не се оправдават. Редовното време завършва при резултат 0-0. Равенството не е нарушено и след продълженията. Стига се до изпълнение на дузпи. Тук момчетата на Тери Венебълс като че ли рухват. Вратарят на Стяуа Дукадам спасява всички четири 11-метрови удара, изпълнени от футболистите в синьо-червено, и, превръщайки се в герой за цяла Румъния, носи първата и единствена до момента за клуба и страната си европейска клубна титла.
Поражението има тежки последици. Звездата на Барса Бернд Шустер влиза в конфликт с треньора Венебълс. Немецът е недоволен от факта, че е бил заменен по време на финала и дори не дочаква края на мача, напускайки Санчес Писхуан далеч преди изпълнението на наказателните удари. С течение на времето взаимоотношенията между Шустер и ръководството на клуба са обтягат до краен предел. Това води до скандалното преминаване на полузащитника в Реал (Мадрид) година след злополучния финал в Севиля.
Уембли и незабравимия гол на Куман, 1992г.:
С идването на Йохан Кройф е поставено началото на златна епоха в историята на Барселона – тази на т.нар. Dream Team. В четвъртия сезон на Кройф начело на отбора Барса на Стоичков, Куман и Лаудруп завоюва първата Купа на Европейските Шампиони в историята на клуба. Датата 20 май 1992г. остава завинаги в паметта на всички барселонисти. И как бихме могли да я забравим?
Противникът този път е италианският Сампдория, разполагащ в редиците си с фантастични футболисти като Джанлука Палиука, Джанлука Виали и Роберто Манчини. Подобно на 1986г., каталунците отново са определяни като абсолютен фаворит, но и този път не съумяват да пречупят съпротивата на отбора насреща в редовното време. Продължения? Да. Дузпи? Не и този път.
В 111-та минута бранителят Роналд Куман открива резултата за Барса след перфектно отигран пряк свободен удар. Времето забавя ход… Стоичков докосва топката, Бакеро я спира удобно за Куман и… холандецът безмилостно прострелва Палиука с бомбен изстрел. Победата! Най-сетне мечтаната купа попада във витрината на Барса!
Гръцка трагедия в Атина, 1994г.:
Спечелил Купата на Европейските Шампиони и четири последователни шампионатни тили в Испания, Dream Team-ът на Йохан Кройф поема по пътя към своя залез именно в злощастния финал в Атина. Ударът, понесен в онази кошмарна вечер на 17 май 1994г., е твърде тежък.
Милан прегазва предварително сочената за фаворит Барселона с безапелационно 4-0. Червено-сините, задушени от феноменалната преса, наложена от отбора на Фабио Капело, са неузнаваеми. Михаел Лаудруп е оставен на трибуните от Йохан Кройф, а на терена Ромарио, Стоичков и компания нямат никакъв шанс. Милан преминава през Барса като валяк. 4-0 с попдения на Масаро (2), Савичевич и Десаи и… Dream Team-ът е мъртъв. Месец по-късно Лаудруп преминава в Реал (Мадрид).
От фантастичната Барса на Роналдиньо, 2006г. …
Втората европейска титла е постигната цели 14 години след първата. В края на XX и началото на XXI век Барса е в тежка криза. Това се променя през 2003г., когато на Камп Ноу пристига младата бразилска звезда Роналдиньо. Неговото привличане, трансферите на футболисти като Самуел Ето’о и Деко и експлозията на аржентинския гений Лионел Меси позволяват на Барселона да се възроди от пепелта и да се върне на пътя на успеха. Воден от Франк Райкард, каталунският гранд печели две титли в Примера дивисион и Шампионската лига във финал, игран на 17 май 2006г., на Стад де Франс в Париж.
Противник в мача е Арсенал с невероятните Тиери Анри, Робер Пирес и Сеск Фабрегас в състава си. Финалът е напрегнат и равностоен. Вратарят на лондончани Йенс Леман е заслужено изгонен в началото на срещата за нарушение срещу Ето’о, но лондончани успяват да открият резултата в 37-мата минута с гол на Сол Кембъл, дошъл след центиране от пряк свободен удар, отсъден след очевидна за всички с изключение на рефера симулация на Емануел Ебуе.
Въпреки всичко Барса съумява да обърне резултата след влизането в игра на Андрес Иниеста, Хенрик Ларсон и Жулиано Белети и фантастични намеси на своя вратар Виктор Валдес. Момчетата на Райкард сътворяват чудото с голове на Ето’о (76-та минута) и Жулиано Белети (81-ва минута). Втората европейска титла на Барселона е факт!
… До екстаза на Шестте купи, 2009г.:
В първия сезон на Пеп Гуардиола начело на отбора Барса унищожава конкуренцията на всички фронтове. Третата шампионска лига е част от знамениетия (също така първи и единствен в историята на световния футбол) комплект от шест трофея, спечелен от Барселона през незабравимата 2009г.
На финала в Рим е победен носителят на Шампионската лига Манчестър Юнайтед, в чийто сътав по това време все още се състезава Кристиано Роналдо. След трудно начало на мача за Барселона, Самуел Ето’о открива резултата в полза на каталунците в 10-тата минута. Оттук насетне зрителите стават свидетели на безмилостен футболен монолог на момчетата на Пеп Гуардиола, които слагат точка на спора с изумително попадение с глава на Лионел Меси в 70-тата минута. Титлите от Шампионската лига в музея на Барса вече са три!
Две години след незабравимия финал в Рим Барселона отново се изправя срещу Червените дяволи. Нека си пожелаем Уембли – мястото, където преди 19 години уникалната футболна философия на нашия любим клуб получи своето първо наистина значимо признание, отново да бъде магическо място за всички барселонисти. Vamos!!! A por la Cuarta!!!