Публикувано от Мартин Гогов на 7 май 2012, 09:43 0 коментара

Международните медии са единодушни в оценката и признанието към Хосеп Гуардиола, след като стана ясно, че специалистът няма да удължи контракта си с Барселона след края на сезона.

Писещият за ESPN, Греъм Хънтър анализира пътя на Гуардиола, докато е начело на Барса и проследява цялостно въздействие, което е имал върху спорта: „Всички, които обичат футбола са задължени на Пеп Гуардиола за стила,  творчеството, тръпката, смелостта и изобретателността, с която обогати играта. Разбира се, феновете на Барсалона копнеят и ценят трофеите, но неутралните зрители, които са по-голямата част, знаят, че са станали свидетели на някой, който направи революция във футбола за краткък и драматичен период от време.“

Хънтър продължава и заявявайки, че Гуардиола е взел правилното решение  да се оттегли настрана, след постигане на безпрецедентен успех в сравнително краткия си пероид като треньор на Барса: „Моето мнение е, че онези, които мислят, че загубата на полуфинала на Шампионската лига през този сезон и гледката от триумфа на Мадрид с титлата, е основателна причина да отложи оттеглянето си, са в абсолютна грешка. Той взе правилното решение. Гуардиола, в живота, както и във футбола, вижда нещата просто малко по-различно. Решението си да напусне клуба, който той обича страстно има своята цена, защото рано или късно ще го разчувства и накара да съжалява… Но той знае също, че е достигнал този момент във времето, в който ако игнорира сигналите, това ще доведе до първоначални грешки, последвано от съжаление и евентуален провал.“

Журналистът Фил Бол обяснява как Гуардиола успя да подобри имиджа на клуба във футболния свят: „Интересно е да се проследи как цялостния имидж на Барселона в международен план, се е променил откакто Пеп пое клуба през юни 2008 г. Преди този момент, хората бяха наясно с клуба и неговата култура. Сега обаче те са припознават с клуба, но не толкова заради политико-културни причини, а поради футболния модел, който Гуардиола създаде. Неговото влияние е огромно и ще продължи да бъде, а новината, че архитектът на тази постройка няма да продължи, е равносилна на оставка на държавен глава. […] Напускането му поставя точка на размисъл не само за клуба, а може би за Ла Лига като цяло.“

Пишещият за Гардиън, Сид Лоу, констатира: „няколко мъже са представяли Барселона като го направи Гуардиола“ и добавя: „Не е само талантът – интензитетът и отдадеността също оформят Гуардиола. Същият интензитет, допринесъл за напускането му, и същата отдаденост, позволила отлагането на този момент: треньорът се тревожеше за възможния ефект от обявлението. В крайна сметка обаче ефектът върху него самия бе по-голям, твърде голям. Левият му бек Абидал преживя трансплантация на черен дроб, асистентът му Виланова – премахване на тумор, той самият бе хоспитализиран с проблеми в гърба. Емоционалната изтощение бе огромно. Тренирането на Барса си взе своето.“

Коментаторът на Би Би Си, Анди Брасел написа: „Напускането на Пеп Гуардиола като треньор на Барселона след 13 трофея, включително три титли от Ла Лига и две в Шампионската лига, ще натъжи много хора, както извън клуба, така и неговите привърженици […] Дори ако Гуардиола реши да превърне своето творчество в почетно оттегляне, наследството му ще се усети за поколения напред.“

Марк Дойл, който също пише за Би Би Си, както и за Goal.com, в статията си кръстена ‚Адиос на един гений‘, изрази следното мнение: „Заслужава респект и адмирации. Дори тези, които получиха мазохистично удоволствие от отпадането на тима му от Челси, би трябвало да аплодират треньора, който бе забравил как се губи през последните четири години. Независимо какво смятате по въпроса дали тази Барселона е най-добрият отбор на всички времена, по-важното е да отчетем начина, по който третираше талантите от школата. Без съмнение Пеп попадна на талантливо поколение, но само по себе си това не гарантира трофей. Може да попитате Арсен Венгер, ако не вярвате. […] Неговият ментор и приятел Марсело Биелса наскоро заяви- Макар че невинаги най-добрият тим печели, пак трябва да се опитваш да бъдеш най-добър. Гуардиола това и правеше.“

Футболният журналист на New York Times Роб Хюз пише: „Трофеите не определят успеха на Гуардиола. Стилът го прави. Дори и сега, след като обяви оттелянето си, той показва, че стилът е човекът. Гуардиола напуска не защото неговият отбор е загубил двата големи трофея – титлата в Испания и Шампионската Лига – през изминалите седмици. В действителност, губейки и усещайки, че играчите се нуждаят от наставления и водач, прави решението му за напускане в този момент толкова трудно.“

Аржентинския всекидневник Ole, изказва чрез бившия аржентински футболист и мениджър Ангел Кappa, въздействието на Гуардиола върху спорта: „ако го видя, бих му благодарил. Това е най-доброто, което можем да му кажем. Благодаря ви много, Пеп. Върнете се скоро […] Всяка среща обещаваше щастие. Всеки мач на Барса, на Гуардиола, сбъдваше нашите мечти.“

За любовта на хората към Пеп говорят и числата – повече от 34,000 потребители гледаха на живо пресконференцията в уеб-сайта на ФК Барселона. Когато достигна социалните мрежи, новината за оттеглянето му се разпространи мълниеносно, трафика към официалния сайт на клуба скочи с 10 пъти, а този на българския фен клуб с 4 пъти. Освен това, официалния видеозапис от петък е гледан над 256,000 пъти за първите два дни. Тук може да допълним и препълнения Камп Ноу за последния домакински мач на Барселона, в който публиката благодари на Гуардиола, а видеото от изпращането му бе посетено повече от 92,000 пъти за едно денонощие.

Категории: Новини, ФК Барселона

Коментирай