Публикувано от Мартин Гогов на 28 април 2011, 18:50 0 коментара

Ел Класико по българскиВ началото на тази година международната федерация по футболна история и статистика публикува класация, според която испанската Примера Дивисион бе обявена за първенство №1 в света.

Примера Дивисион бе класирана на първото място с актив от общо 1092 точки. На втората позиция остана английската Висша лига, която е смятана за най-силното първенство на планетата. Трета бе италианската Серия А. Същите бяха резултатите и през юни миналата година.

Подобна класация обаче се приемат негативно от феновете на английския футбол. Причина за това е фактът, че Ла Лига излиза на първо място основно заради два отбора – Реал (Мадрид) и Барселона. Двата гранда тотално доминират в родината си и карат не малко специалисти да сравняват този шампионат с шотландския.

Социологическите изследвания в Испания обаче сочат, че 60% от всички фенове на спорта в страната задължително подкрепят един от двата гранда. На всеки привърженик независимо дали е такъв на Спортинг (Хихон), Депортиво (Ла Коруня), Малага или Алмерия му пука кой ще спечели Ел Класико и кой ще стане шампион.

И макар у нас да няма точни данни колко са феновете на двата испански гранда е сигурно, че те изобщо не са малко. Доказва го и фактът, че и Реал, и Барселона имат своите активни фенклубове в България.

Първи у нас се появява обединението на феновете на Реал. „Фен клубът официално е регистриран на 28 юли 2008 година, но идеята за него съществува от много повече време. Интернет страницата ни е създадена през 2001 г и още от тогава много фенове се събират, за да коментират играта на любимия си отбор“, разказва специално за Sportcafe.bg председателят и основател на организацията Павлин Ботев.

Малко повече от година по-късно – през декември 2009 г. се появява и Фенклуб Барселона България. Негов председател в момента е Иван Кавърджиков„Идеята за фенклуб на Барселона в България съществува отдавна, самия аз съм запознат от 2005 г. През тези години е имало наченки за създаването му, дори се стигна до откриването на официален такъв с гостуването на Барселона на Левски в мач от ШЛ през 2007 г. Тогавашния президент на клуба заедно със Стоичков, го откриха в Гранд Хотел София, като това бе съпроводено с широко медийно отразяване.

Всички привърженици на каталунския гранд в България бяхме много ентусиазирани. Както повечето фенклубове, всичко започна през българските форуми на отборите. След множество предложения и решения няколко момчета успяхме да се организираме и стъпка по стъпка минахме процедурите на българското законодателство.

Първоначалната идея бе да няма разединение и клуба да е един, т.е. ако има вече създаден, да дадем импулс и развитие на съществуващия такъв, но с течение на времето се оказа, че функциониращ такъв не съществува Така се стигна до 8 Декември 2009 г, когато получихме съдебното решение за създаденото ‘Сдружение с Нестопанска Цел Фенклуб Барселона България’.

Това обаче бе само началото, предстоеше много работа по визията,дизайна на логото (не искахме да използваме официалната емблема на клуба, без право), както и чисто организационно дела. Истинската работа и набиране по членове започна няколко месеца по-късно – юни 2010 г.“, разказва отговарящия за връзките с медиите във Фенклуба на Барселона Огнян Соколов.

„Може да се каже, че идеята за създаването му се роди от самата му нужда, защото феновете искахме да имаме някаква изградена официална структура, под която да се обединим и с която да ни припознаят и от испанска страна. До колкото ни е известно до този момент това е единственият официално регистриран в страната фен клуб на Реал (Мадрид). В него не членуват популярни личности“, разказва Павлин за обединението на „белите“ фенове у нас.

Прави впечатление обаче стройната структура и на двата фенклуба – има си хора, които отговарят за връзките с медиите, за тези с членовете на фенклуба, за събирането на членския внос.

„Членовете ни постоянно растат, ние се опитваме да поддържаме строга структура и да отговаряме на всеки с внимание и професионализъм. Срещаме трудности най-вече от факта, че това се явява като допълнително занимание за нас – организаторите и хората в Управителния Съвет – всички ние работим и изкарваме доходите си в други сфери. Феновете в България също очакват винаги, че получават нещо, което не е залегнало в истинския смисъл на Фенклуба“, споделя още Огнян.

За да станеш член на някой от двата фенклуба освен че трябва да си привърженик на някой от тимовете, е задължително да платиш членски внос. И в двата случая годишният такъв е 30 лева. Във фенклуба на Барселона обаче верни на логото на любимия клуб „Повече от клуб“ има отстъпка за непълнолетните привърженици. Те заплащат само половината такса – 15 лева, а в молбата им за членство трябва да фигурира и съгласието на родителите.

Двата фенклуба си приличат по още нещо – предстои им да бъдат официално признати за такива от Реал и Барселона. За да стане това в РеалБГ се опитват да съберат необходимия брой членове и веднага след това ще подадат молба до Испания, за да бъдат признати за официален такъв на „белите“. Въпреки това в сайта на Реал вече може да се открие информация, че в София съществува обединение на феновете на Реал.

Информация за фенклуба на Барселона не може да бъде открита на официалния сайт на каталунците, но и за тях изискването е същото – да натрупат определена членска маса преди да получат официално признание.

„В основата си, Фенклуба преди всичко иска да обедини и популяризира марката Барселона, успоредно с културата на Испания и в частност Каталуния. Основната ни цел е да бъдем официално признат фенклуб или т.нар. Пеня от Ф.К. Барселона.

За разлика от английските клубове, испанските имат списък с изисквания, които трябва да се покрият, като например минимален брой членове, офис помещение, различно от частен дом, кандидатурата за официален фенклуб да е подкрепена от вече съществуващ такъв, както и членове, които да са част от официалните на Футболен Клуб Барселона – ‘сосиос’ или ‘куле’.

Ние сме все по-близо до подаване на документи за официален статут, което ще доведе до по-лесен достъп на мачове, както и множество други екстри, но най-важната е че може да участваме активно в мероприятия с официалната подкрепа на клуба.

Все още нямаме популярни личности, но не е тайна, че искаме Христо Сточков да е наш почетен член. Структурата ни вече наброява стотина души, а страницата ни във Фейсбук надминава 800″, разказва още Огнян от фенклуба на Барселона.

„Поддържаме връзка с много международни фен клубове на Реал Мадрид – приятели сме с тези от Нигерия, Швейцария, Венецуела и Беларус. Имаме контакт и с фен клубове от Ню Йорк и Унгария. Познаваме се с голяма част от българските фенклубове на други чужди тимове – английски, италиански и испански“, споделя пък Павлин Ботев от фенклуба на Реал.

В началото на април фенклубът на Барселона у нас проведе поредната си национална среща. Тя се състоя във Варна, където е едно от трите подразделения на клуба. Другите две са в София и Стара Загора. Очаква се следващото да бъде в Пловдив.

„Идеите са много, но осъществяването е по-трудно. Постоянно си общуваме с всички фенове и всеки дава своя принос, националната среща във Варна дори закъсня спрямо откриването на клуба, но тук може да благодарим на домакините от клон Варна, които направиха сериозна организация. През въпросния уикенд потока от фенове не бе в десетки, а минаваше стотина“, споделя Огнян.

Представители на РеалБГ са присъствали и на някои от мачовете на на любимия си отбор в Испания. „За съжаление обаче едно подобно посещение на Бернабеу е свързано с много разходи и не е по силите на всички фенове“, признава Павлин Ботев. За последно фенове на Барселона от България пък гледаха любимия си отбор на живо в Атина срещу Панатинайкос в мач от груповата фаза на тазгодишната Шампионска лига.

Почти всякя седмица членовете на фенклуба РеалБГ се събират, за да гледат заедно мачовете на тима на Жозе Моуриньо. Най-активно подобни сбирки правят членовете в София и Варна. Има подразделение и в Пловдив. Преди две години пък е била проведена и национална среща, на която са присъствали хора от цяла България.

„Сбирките са основната инициатива, която се опитваме да поддържаме и на тях да привличаме и нови лица. Винаги е приятно да гледаш изявите на отбора със съмишленици“, разказва Павлин.

Същото важи и за феновете на Барселона. Във всеки от трите града, където има подразделения има заведения, в които членовете се събират, за да гледат срещите на любимия тим. Въпреки съперничеството на терена пък в последните седмици в София феновете на Барселона и Реал гледаха заедно трите поредни Класики.

Екипът, който подържа сайта на РеалБГ има още една инициатива – подготовката и публикуването на списание „Hala Madrid“. „Списанието беше много добра идея, но за съжаление поддръжката е трудна. Отнема много време намирането на подходящи новини, а след това графичното оформление и чисто техническото качване на всеки брой във вида, в който е в момента на сайта. Въпреки това не сме се отказали от тази част от нашата дейност и дори мислим скоро да го подновим, но с нова визия“, разказва Павлин.

източник: Sportcafe.bg

Коментирай